DOKUMENTACJA

Powrót

 

Od kilku lat rozszerzyłem obszar świadczenia usług na cały kraj a następnie na Unię Europejską. W tej sytuacji z konieczności osobiste spotkanie z klientem w celu przedyskutowania szczegółów zamówienia jest utrudnione. Dlatego obecnie podstawą do analizy możliwości wykonawczych jest przedmiot wzorcowy lub jego rysunek.

*        Przedmiot wzorcowy (o ile istnieje fizycznie) może być dostarczony osobiście, pocztą, firmą spedycyjną.

*         Rysunek może być nawet szkicem odręcznym z podanymi wymiarami (im dokładniejszy schemat, tym lepiej). W wielu wypadkach szkic odręczny jest wystarczający. Warunkiem akceptacji takiego szkicu jest wykonanie go zgodnie z zasadami rysunku technicznego. Poniżej pokazany jest przykład szkicu odręcznego wysłanego faksem. Rysunek ten jest wystarczający i mimo, że jest szkicem, zawiera wszystkie najważniejsze wymiary.

 

*        Zalecam w miarę możliwości wykonywanie rysunków o jak najlepszej jakości. Obecnie najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie rysunku w komputerowym programie graficznym. W czasach, gdy chodziłem do szkoły i uczyłem się rysunku technicznego, nie było jeszcze komputerów. Kreślenie w tuszu na kalce czy kartonie było zmorą również i dla mnie, mimo że z rysunku miałem piątkę (pamiętają to wszyscy, którzy tego doświadczyli). Istniejące obecnie programy graficzne umożliwiają wykonanie poprawnego rysunku znacznie szybciej i dokładniej niż dawniej. Ułatwienia programowe nie zwalniają od znajomości zasad rysunku technicznego. Rysunek techniczny jest specyficzną formą komunikacji stosowaną w technice w celu przekazania informacji pomiędzy konstruktorem i wykonawcą. Dokładnie i zrozumiale wskazuje jak ma wyglądać przedmiot po wykonaniu oraz często jakimi metodami ma posłużyć się wykonawca aby uzyskać efekt zamierzony przez konstruktora. Zasady rysunku technicznego podlegają ścisłym ograniczeniom i są znormalizowane.

*         Rysunki można wysyłać faksem, e-mailem (lepiej), pocztą. Preferuję wszystkie popularne formaty graficzne jak: *.jpg, *.jpeg, *.tiff, *.sxd, *.sda, *.ppf, *.gif, *.bmp,  *.html, *.emf, *.eps, *.png, *.wmf,  *.psd, *.cdr  , *.pcd, *.pdf, AutoCAD,

Rysunki mogą być wykonywane w wielu programach graficznych np. AutoCad, CorelDraw, Photoshop, Gimp, PainShoPro a nawet Paint (i innych). Programem typowo przeznaczonym do wykonywania rysunków technicznych jest AutoCad (I inne programy z grupy Cad). Jest to jednak program bardzo skomplikowany i wymaga wielu godzin szkolenia specjalistycznego. Na pewno nie jest on godny polecenia dla osób początkujących w rysunku komputerowym. Dla osób pragnących spróbować komputerowego rysunku technicznego polecam grupę programów opartych na pierwowzorze niemieckiej firmy Star Division. Są to następujące programy:

- StarOffice Draw 5,1 ; 5,2 ; 6.0 ; 7,0 ; 8,0(składnik pakietu StarOffice) (5,1 ; 5,2 – bezpłatne)

- StarOffice Draw 6,0 (składnik pakietu StarOffice 6,0) – wersja edukacyjna dla szkół (dowolna ilość komputerów) ok.140 zł

- StarOffice Draw 7,0 (składnik pakietu StarOffice 7,0) - płatny

- StarOffice Draw 7,0 (składnik pakietu StarOffice 8,0) - płatny

- OpenOffice Draw  xx (składnik pakietu OpenOffice xx) – właściwe są wszystkie wersje. Najczęściej bezpłatne.

-                                       

*        Na powyższych ilustracjiach pokazany jest przykład rysunków wykonanych w programie StarOffice Draw (tym razem w programie StarOffice Draw 6,0). Polecam jednocześnie książkę mojego autorstwa opisującą funkcjonowanie części rysunkowej pakietu. Jest to jedyna praca na rynku księgarskim na ten temat. Tytuł: „StarOffice Draw – tworzenie grafiki wektorowej” – wydawnictwo MIKOM.

*        Rysunek najprościej wysłać e-mailem lub faksem. Wysłanie faksu, jeżeli takie urządzenie stoi na biurku nie stanowi problemu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że faks można wysłać bezpośrednio z programu komputerowego (dowolnego). System operacyjny Windows XP posiada program do faksowania. Program ten nie jest instalowany w czasie instalacji standardowej. Jeżeli chcemy z niego korzystać, musimy go zainstalować za pomocą opcji Dodaj/Usuń składniki systemu Windows w Panelu sterowania. W systemie Windows 98 również można zainstalować z płyty instalacyjnej systemu operacyjnego program do faksowania ale nie jest on, w odróżnieniu od Windows XP, po polsku. Program ten znajdziemy na płycie instalacyjnej Windows 98 pod adresem: \Tools\oldwin95\message.

*        Możemy oczywiście zainstalować na swoim komputerze dowolny inny program do przesyłania faksów. Zależy to tylko od upodobań i możliwości finansowych. Program dostarczony z systemem operacyjnym jest wliczony w jego cenę i nie wymaga dodatkowych opłat. Każdy inny program wymaga zakupu licencji, co może się wiązać ze znacznymi kosztami. Często programy do wysyłania faksów są dodawane do skanerów. Aby móc wysłać faks z otwartego okna programu trzeba mieć zainstalowany w komputerze modem, do którego podłączona jest linia telefoniczna. Proszę o e-maile, czy powinienem rozwinąć temat.

*        Oczywiście znacznie lepszym sposobem na wysyłanie rysunków jest e-mail. Rysunki wysyłane faksem są bardzo często zupełnie nieczytelne. Szczególnie wtedy, gdy głowica skanująca w faksie nie jest regularnie czyszczona.

*        W razie potrzeby służę pomocą i radą oraz w razie potrzeby sam wykonuje wszystkie rysunki.

 

 

 

 

 

 

.