Wentylacja i klimatyzacja (w przygotowaniu)

Wymiana powietrza jest zagadnieniem niezwykle istotnym. Wiele instytucji i osób prywatnych przywiązuje do tego zagadnienia coraz większą uwagę. Do niedawna większość dysz dalekiego zasięgu, dysz stałych, dysz uchylnych, kratek wentylacyjnych czy anemostatów było importowanych. W związku z tym ceny ich były bardzo wysokie. Do tej pory niektóre firmy żądają za elementy wentylacyjne bardzo wysokich cen.

Ja wykonuję różne elementy wentylacji i klimatyzacji na zamówienia niektórych firm. Wykonanie niektórych elementów (przykładowo dysz dalekiego zasięgu zarówno krótkich jak i długich) jest niezwykle pracochłonne. Strona ta przeznaczona jest dla hurtowni zajmujących się sprzedażą akcesorii wentylacyjnych oraz dla firm montujących dysze i nawiewniki. Ma ona za zadanie przybliżenie możliwości metody wyoblania ręcznego. Nie każdy wie, jak wiele różnorodnych przedmiotów można wykonać tą metodą

 

DYSZE STAŁE DŁUGIE DALEKIEGO ZASIĘGU

 

Dysza jest montowana na stałe za pomocą wkrętów do drewna lub śrub do metalu. Ponieważ położenie dyszy jest stałe, można zastosować do montażu nity zrywalne. W razie potrzeby można dodać uszczelkę pierścieniową. Dysza podaje określoną porcję powietrza zawsze w jedno miej­sce, nieraz bardzo odległe od kanałów wentylacyjnych. W razie potrzeby istnieje możliwość wykonania dysz o innych wymiarach niż podane w ta­belce

 

Zakres wymiarowy jest dowolny. Ograniczeniem średnic wyloto­wych i długości dyszy są możliwości techniczne wykonawcy.

 

DYSZE RUCHOME KRÓTKIE DALEKIEGO ZASIĘGU

Dysze krótkie ze względu na możliwość regulacji położenia wylotu umożliwiają zmianę miejsca przeznaczenia strumienia powietrza. Ze względu na długość są przeznaczone do emisji powietrza w określone miejsca na średnie odległości. W zależności od sposobu montażu wylot może być usta­wiony na stałe w określonym kierunku lub można pozostawić możliwość częstej zmiany kierunku nawiewu.

 

Najczęściej stosowane średnice dysz to w mm: 50, 100, 120, 150, 180, 200, 220, 250 oraz inne w razie potrzeby. Wykonanie dyszy jest bardzo praco­chłonne, ale jej wygląd jest bardzo atrakcyjny wizualnie.

Otwór w kanale zasilającym powinien mieć średnicę 1-2 mm wierszą od D3

 

DYSZE RUCHOME DŁUGIE DALEKIEGO ZASIĘGU

Dysze długie ze względu na możliwość regulacji położenia wylotu umożliwiają zmianę miejsca przeznaczenia strumienia powietrza. Ze względu na długość są przeznaczone do emisji powietrza w określone miejsca na duże odległości. W zależności od sposobu montażu wylot może być usta­wiony na stałe w określonym kierunku lub można pozostawić możliwość częstej zmiany kierunku nawiewu.

 

Zakres średnic D1 jest podobny jak w przypadku dysz krótkich.

 

 

 

ZWĘŻKI VENTURIEGO

Zwężka, jest to wbudowany w rurociąg element zwężający miejscowo przekrój kanału przepływowego. Służy najczęściej do pomiaru wielkości charakteryzującej przepływ płynu lub gazu (powietrza). Pomiar następuje a podstawie pomiaru różnicy ciśnień przed i za zwężką pomiarową. Wykorzystywany jest tutaj efekt wzrostu prędkości przepływu w przewężeniu i związany z tym spadek ciśnienia. Mierzona wartość jest proporcjonalna do pierwiastka kwadratowego z różnicy ciśnień. na wlocie zwężki i w jej przewężeniu.

 

 

 

 

 

ANEMOSTATY

 

 

 

 

PRZYŁĄCZA (REDUKCJE)

Przyłącza służą do połączenia elementów zasilających w powietrze (lub odprowadzających zużyte powietrze) o różnych średnicach. Przyłącza mogą posiadać dowolny zakres średnic w zależności od zapotrzebowania (w ramach możliwości wykonawczych).